O nama
Integracijom znanstvenih i iskustvenih dokaza te sinergijskim djelovanjem interdisciplinarnog tima stručnjaka pomažemo Vam da se uspješno oporavite od ozljede ili bolnog sindroma te da unaprijedite vlastito zdravlje, formu i uspješnost u sportu i svakodnevnom životu.
Ljudsko tijelo i um predstavljaju vrlo složen i prilagodljiv sustav. Da bi uspješno transformirali zdravlje, formu i performanse pojedinca, neophodno je uzeti u obzir složenost interakcije pojedinca s okolinom (epigenetika) te složenu međuzavisnost čovjekova tjelesnog, emocionalog, energijskog i mentalnog stanja.
Jedinstvenost našeg pristupa optimizaciji zdravlja, forme i performansi sportaša i nesportaša temelji se na uspostavljanju ravnoteže između tjelesne, emocionalne, energijske i mentalne sastavnice čovjekova tijela i uma. Na početku je nužno utvrditi koja od spomenutih sastavnica čovjekova tijela i uma najviše odstupa od ravnoteže i time ograničava biološku vitalnost i prilagodljivost okolini (stresu) svakog pojedinca. Temeljem tih spoznaja, prikupljenih opsežnom dijagnostikom, moguće je preciznije oblikovati intervenciju koja će, uz minimum utroška vremena, energije i ostalih resursa, postići željenu transformaciju:
Sportske i traumatske ozljede, degenerativna oštećenja ili nespecifični bolni sindromi sustava za kretanje prate nas kroz život i mogu nam znatno ograničiti funkcije i kvalitetu života.
Jedinstvenost našeg pristupa tretiranju ozljeda i bolnih stanja temelji se na kombinaciji dva pristupa - procesnog i bio-psiho-socijalnog. U okviru procesnog pristupa postoje tri "procesa" kroz koje se pacijent može oporaviti:
U tom procesnom pristupu, ključnu ulogu ima određivanje koji od navedenih procesa doprinose oporavku pojedinog pacijenta te odabir odgovarajućih postupaka kojima pospješujemo te procese.
Obnova ili reparacija tkiva u znatnoj mjeri doprinosi oporavku pacijenta nakon akutnih sportskih i traumatskih ozljeda. Postupci kojima potičemo optimalno cijeljenje tkiva uključuju fizikalnu terapiju (krioterapija, ultrazvuk, laser…), rasterećenje u akutnoj fazi oporavka te progresivno opterećenje tkiva u kasnijim fazama oporavka (kineziterapija, trening).
Adaptacija u znatnoj mjeri doprinosi oporavku pacijenta nakon duže imobilizacije i neaktivnosti. Primarni postupak kojim potičemo adaptaciju jest ciljano vježbanje i progresivno opterećenje sustava za kretanje (kineziterapija, trening). Pritom se događaju adaptacijske promjene na brojnim organskim sustavima i tkivima: miofascijalna, koštana, živčana, metabolička, srčano-dišna i endokrina adaptacija.
Ublažavanje simptoma i boli u znatnoj mjeri doprinosi oporavku pacijenta kod akutnih i kroničnih nespecifičnih bolnih sindroma, gdje nema znakova ozljede ili degeneracije tkiva (npr. nespecifična križobolja). Primarni postupci kojima ublažavamo simptome uključuju osteopatiju, akupunkturu, neke fizikalne procedure (udarni val) te primjereno opterećenje (kineziterapija).
Uz navedeni procesni pristup, u tretiranju ozljeda i bolnih stanja uzimamo u obzir i psiho-socijalne i emocionalne čimbenike, životni stil, uvjerenja te ponašanje pacijenta, jer je dobro poznato da oni mogu značajno utjecati na percepciju boli i uspješnost oporavka.
Spajajući ta dva pristupa – procesni i bio-psiho-socijalni – naš tim osteopata, fizioterapeuta i kineziterapeuta, u suradnji s vodećim hrvatskim liječnicima, specijalizirao se za prevenciju, konzervativno i poslijeoperativno liječenje ozljeda i bolnih stanja sustava za kretanje. Također, s visokom razinom uspješnosti pomažemo osobama koje pate od nespecifičnih tegoba - glavobolja, vrtoglavica, trnjenja u udovima, visceralnih poteškoća i sl.
Neke od najvažnijih tehnika, metoda i postupaka koje koristimo u svrhu pospješenja obnove, adaptacije i ublažavanja simptoma kod pacijenata jesu:
Osteopatija je holistički pristup brizi o zdravlju čovjeka koji se temelji na promatranju ljudskog bića kao dinamične, funkcionalne cjeline u kojoj su svi elementi međuzavisni i posjeduju vlastite mehanizme samoregulacije i samocijeljenja. Temelji se na preciznoj observaciji, palpaciji i primjeni manualnih manipulativnih tehnika na organima i tkivima, uključujući kožu, fascije, mišiće, tetive, ligamente, zglobove, visceralne organe i kosti. Cilj je osigurati normalnu mobilnost zglobova, mekih tkiva i organa, normalan protok krvi, limfe i živčanih impulsa kroz tijelo te tako potaknuti spomenute mehanizme samoregulacije i samocijeljenja.
Fizikalna terapija dio je fizikalne medicine koji se bavi primjenom različitih oblika fizičke energije u svrhu liječenja i medicinske rehabilitacije. Najčešće korišteni fizikalni agensi u fizikalnoj terapiji jesu:
Akupunktura je starokineska metoda liječenja kojom se uz pomoć tankih igala stimuliraju određene točke ili područja kože na tijelu. Tradicionalna kineska medicina objašnjava djelovanje akupunkture uravnoteženjem protoka životne energije (Qi) kroz tijelo, dok se na zapadu smatra kako je djelovanje akupunkture primarno vezano uz stimulaciju specifičnih osjetilnih receptora u živčanim, mišićnim i vezivnim tkiva. Suhe igle (dry-needling) vrsta je akupunkturne tehnike kojoj je cilj smanjenje miofascijalne boli i napetosti upotrebom jednokratnih tankih akupunkturnih igala. Razlikuje se od tradicionalne akupunkture po tome što se akupunkturne igle ne postavljaju u određene meridijane tijela, već u bolna ili degenerirana miofascijalna područja. Obje tehnike mogu biti učinkovite u smanjenju tjelesne boli i napetosti.
Kineziterapija predstavlja jednu od najvažnijih metoda medicinske rehabilitacije koja koristi ciljano tjelesno vježbanje u svrhu poboljšanja ili očuvanja funkcija sustava za kretanje. Ovamo se ubrajaju vježbe disanja, različite vrste istezanja, vježbe koordinacije, ravnoteže i stabilnosti te vježbe jakosti, snage i izdržljivosti. To je jedina metoda liječenja koja može izazvati značajne strukturne i funkcije adaptacijske promjene u organizmu pacijenta.
DNS je manualni i kineziterapijski pristup optimiranju funkcija sustava za kretanje na temelju znanstvenih principa razvojne kineziologije. Ključna pretpostavka pristupa DNS jest da položaj zglobova i kralježnice zavisi od stabilizacijske funkcije mišića i koordinacije rada lokalnih i globalnih mišićnih grupa, čime se osigurava neutralan (centrirani) položaj zglobova u kinetičkom lancu. Važnu ulogu u pristupu DNS ima aktivacija dubokog stabilizacijskoga sustava kralježnice i regulacija intraabdominalnoga tlaka s ciljem optimiranja efikasnosti kretanja i smanjenja preopterećenja zglobova i kralježnice.
Trening s ograničenim protokom krvi trenažna je metoda u kojoj se djelomično ograničava protok arterijske krvi pomoću specijalizirane pneumatske manžete, opremljene Dopplerovim ultrazvukom. Tom je metodom moguće povećati mišićnu jakost i hipertrofiju mišića vježbajući niskim intenzitetom opterećenja (25-40% od 1RM), što omogućava učinkovit razvoj mišićne jakosti i hipertrofije u ranoj fazi rehabilitacije.
Izokinetička tehnologija omogućava dijagnostiku i trening jakosti u uvjetima konstantne brzine pokreta, nezavisno od primijenjene mišićne sile. Glavne prednosti izokinetičkih dinamometara u dijagnostici i treningu jesu: (1) sigurnost (ne opterećuju tijelo pacijenta), (2) otpor koji se prilagođava sposobnosti pacijenta, (3) optimalno opterećivanje trenirane muskulature kroz cijelu amplitudu pokreta, (4) mogućnost odabira vrste kontrakcije, brzine i amplitude pokreta pri testiranju i treniranju, (5) mogućnost detaljne analize mišićne funkcije kroz cijelu amplitudu pokreta, (6) mogućnost usporedbe funkcioniranja mišića agonista i antagonista, kao i agonista lijeve i desne strane tijela.
Pneumatski otpor predstavlja posebnu vrstu viskoznog otpora koji smanjuje stres na zglobove i meka tkiva na početku pokreta te pri brzom izvođenju pokreta. Stoga je posebno pogodan u rehabilitaciji akutnih ozljeda sustava za kretanje i degenerativnih oštećenja zglobova jer ubrzava funkcionalni oporavak i smanjuje rizik od neželjenih komplikacija ponovnog ozljeđivanja.
Ova vrsta treninga omogućava preopterećenje mišića u izduženom stanju u ekscentričnom režimu rada, što dovodi do brzog porasta jakosti i živčano-mišićnih adaptacija koje smanjuju rizik od nastanka mišićnih ozljeda. Stoga je ova vrsta treninga s otporom posebno pogodna za prevenciju i kasnu rehabilitaciju mišićnih ozljeda u sportu.
Metoda lijepljenja kineziotraka (kinesio taping) posebna je tehnika postavljanja elastičnih traka u terapijske svrhe. Koristi se u liječenju mišićnih i ligamentarnih oštećenja te otklanjanju bolova i edema. Kineziotrake stimuliraju površinske receptore na koži, potpomaže mišićnu kontrakciju ili relaksaciju, povećavaju cirkulaciju limfe i krvi te pomažu u stabilizaciji zglobova.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Sadržaj emitiranog materijala isključiva je odgovornost tvrtke Motus Melior d.o.o.